24 07 2013

İNSANLAR BİZİ ÖZLEMELİ

İNSANLAR BİZİ ÖZLEMELİ |  görsel 1

24 Eylül 2013 Çarşamba
21 08 2013

VÜCUDUMUZUN LİDERİ KİMDİR?

VÜCUDUMUZUN LİDERİ KİMDİR? |  görsel 1
VÜCUDUMUZUN LİDERİ KİMDİR? |  görsel 2
VÜCUDUMUZUN LİDERİ KİMDİR? |  görsel 3
VÜCUDUMUZUN LİDERİ KİMDİR? |  görsel 4
İNSAN KAFASI İnsan vücudunda en önemli organ hangisidir?

                                          İNSAN BEYNİ

Yukarıdaki sorunun cevabını,”beyin”diye verdiğinizi; duyar gibiyim. Vücudumuza beyin hariç tüm organlar nakil olabiliyor. Beynimize çok iyi bakmalıyız. Bu önemli organımız için, hergün en-az sekiz saat uyumalıyız.

Bazı kişilere de 10 saatlik bir uyku tam gelir.

Daha az uyku beyinde müthiş bir yorgunluk oluşturuyor. Bu uykusuz geceler sonunda,  hastalıkların vücudumuzu sarmaşık gibi sardığını görüyoruz. Sağlıklı yaşamak için, beynimize itina etmemiz gerekiyor.

UYUYAN GÜZEL

Yeteri miktarda uykumuzu alalım.

Az uyumak şu sorunlara neden olur:

Bellek ve hafıza sorunları,

Depresyon,

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kolay hastalanma ile

Ağrı algısında artış.

Trafik kazalarının çoğu, uykusuzluktan kaynaklanır.

Uykusuzluk hayatımızın kalitesini altüst eder.

Hastalıklar peşpeşe gelir.

Çünki uyku beynimizi dinlendirmektedir.

Yorgun beyin  emrindeki organları yönetemez.

UYKUSUZ KALMIŞ İNSANLAR

Bilim adamları, uykusuzluğun insan bedeni ve sağlığı üzerinde şimdiye kadar bilinenlerin çok ötesinde bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı.

 

KALBİMİZ

Kalbimiz olmazsa, beyin yaşayabilir mi? Ya karaciğer  ya da diğer organlar mesela böbrekler, midemiz, kan damarları, sinirlerimiz, hele hele bağırsaklarımız olmadan yaşamak mümkün mü?  En önemsiz bildiğimiz organımız bile, gereklidir. Geçenlerde bir tanıdığımı ziyarete gittim. Safra kesesi iflas etmiş. Zamanında hastaneye yetiştirilmeseymiş, ölecekmiş.

 

VÜCUDUMUZUN ŞEFİ

Gene de Beyin önemli diye satırlarıma geri dönüyorum. Çünki, sağlam kafanın idare ettiği vücud, sorunsuz çalışır. Bütün organlar beyinin emrindedir. Fakat bir şey  olur. Vücudumuzda hiç önem vermediğimiz bir organımız ansızdan laf dinlemez olur. Bir isyan hareketi başlar. Bu hareketi durdurmak için beynimiz çok çaba sarfeder.  Bizim anlamadığımız bir şekilde, o organa meram anlatır.

Eğer yine de söz geçiremezse, organımız bir hastalığa yakalanmış demektir. Böbrek, mide, karaciğer, akciğer, kalb yani beynimiz hariç her organımız nakil ile  sağlamlaşır.

VÜCUDUMUZ

Elbette, vücudumuzun tüm organlarına dikkat etmeliyiz.  Fakat  beynimize daha çok özen göstermeliyiz. Uykumuza, sporumuza, gıdamıza çok dikkat etmeliyiz. Mesela bilgisayar başında (chate yapacağız diye) saatlerce durmamalıyız.

Vücudumuzu dinlendirirken, bütün organlarımızın da bir güzel yorgunluk attığını unutmamalıyız.

 

VÜCUDUMUZ VE ORGANLARIMIZ

 

 

İNSAN VÜCUDU

3243
0
0
Yorum Yaz